Układ zasilania sikników ZS (wysokoprężnych)
Układ zasilania silnika z ZS dostarcza paliwo do komory spalania silnika w odpowiednim czasie, odmierzonej dawce na każdy cylinder, odpowiedniej postaci umożliwiającej dobre wymieszanie z powietrzem i dużym ciśnieniu.
Układ ten składa się ze:- zbiornika na paliwo,
- pompy zasilającej,
- filtrów paliwa,
- przewodów zasilających,
- pompy wtryskowej,
- przewodów wysokiego ciśnienia i wtryskiwacza.
Pojemność zbiornika paliwa powinna zapewniać przynajmniej 10 godzin pracy ciągnika w pełnym obciążeniu. Pompka paliwowa przetłacza paliwo ze zbiornika przez filtr wstępny (osadnik) gdzie jest wstępnie oczyszczane z większych zanieczyszczeń (powyżej 0,6 mm) i wody, która osadza się w osadniku. Paliwo to musi być podawane w takie ilości, aby zapewnić niezakłóconą pracę silnika przy maksymalnym obciążeniu.

Podawane paliwo przetłaczane jest przez filtry dokładnego oczyszczania pod ciśnieniem około 0,1 MPa, ponieważ filtry te stawiają znaczne opory podczas przepływu paliwa. Najczęściej stosowane są pompki tłoczkowe lub przeponowe, ale nowoczesne silniki wyposażane są w inne pompy podające paliwo. Charakterystyczną cechą tej części niskociśnieniowego układu zasilania jest wyposażenie go w możliwość ręcznego tłoczenia paliwa. Zwykle pompka zasilająca składa się z pompki mechanicznej (napędzanej od silnika) i pompki ręcznej.

Pompki przeponowe posiadają napęd od silnika i dodatkową dźwignię umożliwiającą ręczne tłoczenie paliwa. Do dokładnego oczyszczania paliwa z zanieczyszczeń większych niż 0,005 mm stosuje się dwukomorowe filtry o dwustopniowym sposobie filtrowania.

Pompa wtryskowa za pomocą przewodu wysokiego ciśnienia połączona jest z wtryskiwaczem, który służy do rozpylenia paliwa w komorze spalania pod odpowiednim ciśnieniem. Komory spalania przyjmują różne kształty, aby następowało dokładne i szybkie wymieszanie paliwa z powietrzem.

Nowoczesne silniki z zapłonem samoczynnym (np. TDI lub HDI) posiadają układy wtryskowe sterowane elektronicznie np. system Common Rail z chłodzeniem paliwa (wracającym do zbiornika) i wstępnym ogrzewaniem w okresie zimowym.